الکسا (Alexa) دقیقاً چیست؟

الکسا (Alexa) دقیقاً چیست؟
الکسا کیست/چیست؟

اَلِکسا (Alexa) دقیقاً چیست؟ از کجا آمده؟ چطور کار می کند؟

بسیاری می دانند که الکسا کیست، اما شاید هنوز ندانند که چه کارهایی انجام می دهد. الکسا یک صدا از نوع هوش مصنوعی است که از طریق دارندگان Echo ، Dot و Echo Plus قابل دسترس است. اگرچه، منشی مجازی آمازون تنها یک صدای ضبط شده نیست.

این برنامه هوش مصنوعی می تواند علاوه بر تجربه یک زندگی شخصی ساز شده، سایر لوازم خانگی تان را نیز به سیستم مرکزی خود متصل کند. در این مقاله ما به بررسی قابلیت های جدید، سایر دستگاه های سازگار و چگونگی ساختن روتین ها خواهیم پرداخت.

الکسا کیست/چیست؟

الکسا کیست/چیست؟

برای بیشتر مردم، تمام چیزی که درباره الکسا باید بدانند این است که نام صدایی است که از اسپیکرهای مجهز به آن بیرون می آید. در واقع، برای آمازون الکسا همچون Siri برای اپل است. صدایی است که می توانید از او سوال هایی پرسیده و پاسخ هایی دریافت کنید، نظیر: "هوای امروز تهران چطور است؟" الکسا در بیشتر سرویس های آمازون جاسازی شده و می تواند توسط بسیاری از محصولات نظیر  Amazon Echo ، Echo Dot ،  Echo Spot, ، Echo Show, و Amazon Fire TV استفاده شود.

اما واقعاً الکسا چیست؟ وقتی از الکسا یک سوال می پرسید، کاری که انجام می دهید، ارتباط با یک سرویس ابری است. آمازون سرویس صوتی الکسا را طوری طراحی کرده است که مکالمه های واقعی را تقلید کند، اما در حقیقت شما از یک سری دستورات مستقیم صوتی استفاده می کنید تا به این سرویس برای انجام دادن وظایفشان کمک کنید. کلمه " Alexa" در واقعی کلمه ای "بیدارکننده" یا به اصطلاح " wake word" است که به سرویس اطلاع می دهد که شروع به گوش دادن به صدای شما کند. برای بیشتر دستگاه ها، تنها لازم است تا آن را گفته و سپس عکس العملی از آن دریافت کنید.

طبق گفته سایت Amazon’s Developer site ، سرویس صوتی الکسا در فضای ابر (cloud) زندگی می کند. این سرویس آمازون، یک سرویس هوشمند تشخیص صدا و درک زبان طبیعی است. این سرویس می تواند در تمامی دستگاه های صوتی متصل که دارای یک میکروفون و یک اسپیکر هستند، مورد استفاده قرار گیرد. سایت توسعه دهندگان آمازون می گوید: "الکسا همیشه با قابلیت های جدید یادگیری ماشین، هوشمند تر می شود."

اگرچه الکسا نام رسمی برای منشی صوتی آمازون است، اما شما می توانید این کلمه را به "آمازون" ، "کامپیوتر" و "اِکو" تغییر دهید و این یک قابیلت مهم است، زیرا ممکن است نام شما و هم اتاقی شما نیز "الکسا" و یا چیزی شبیه به این باشد.

الکسا کیست/چیست؟

چرا الکسا؟

اپل، Siri را دارد. گوگل، Google Assistant را دارد، که وقتی می گویید " OK, Google. " بیدار می شود. آمازون الکسا را دارد، اما چرا؟ طبق گفته " David Limp "، آمازون به چند دلیل این نام را انتخاب کرده است. اول اینکه "الکسا" برمی گردد به کتابخانه الکساندرا که تلاش کرد تا دانش کل جهان را جمع آوری کند. آمازون نیز می خواهد همین کار را انجام دهد. الکسا همیشه در حال یادگیری است، اما در تئوری، باید یک منبع یکپارچه از اطلاعات باشد.

در عمل، سرویس به این دلیل الکسا نامگذاری شده است، چون دارای صدای غیر متداول X است و چون این سرویس بر مبنای صدای انسان است، آمازون می خواست نامی را انتخاب کند که با کلمه های دیگر اشتباه نشود و تصادفاً دستگاه را بیدار نکند.

آقای Limp  در این باره می گوید: "ما در مورد چندین اسم فکر کردیم و این اسم، همان قدر که یک صدای کامپیوتری در فضای ابر است، یک شخصیت را نیز ایجاد می کند. اما در پشت این نام، دانش کامپیوتر هم وجود دارد. اگر هر یک از شما " Echoes" را داشته باشید، می دانید که تنها زمانی بیدار می شود که کلمه "الکسا" را بشنود و این به دلیل آوای این کلمه و وجود حرف صامت " X" و نحوه پردازش آن است، بدین صورت مطمئن می شویم که تنها زمانی که لازم است، بیدار می شود. بنابرین، با در نظر گرفتن این دو موضوع، ما به کلمه "الکسا" رسیدیم.

الکسا کیست/چیست؟

کجا می توانم از الکسا استفاده کنم؟

برای استفاده از الکسا، باید دستگاهی داشته باشید که تکنولوژی پردازش صدای انسان را داشته باشد و این یعنی یکی از دستگاه های آمازون نظیر Echo ، Echo Dot یا Echo Show. اما این منشی شخصی مبتنی بر ابر، در Echo Auto و چندین سیستم دیگر نیز استفاده شده است. دستگاه هایی نظیر Fire TV و همچنین Ecobee Switch+ light switch ، LG InstaView refrigerator و اسپیکر Sonos One نیز سازگار با الکسا هستند. حتی شخصی الکسا را برای کار با Big Mouth Billy Bass هم برنامه نویسی کرده است!

الکسا همچنین در مرکز بسیاری از سیستم های هوشمند خانه قرار گرفته است، همانند Wink، SmartThings و Logitech Harmony. با استفاده از این منشی صوتی حتی می توانید خانه هوشمند خود را به تدریج آماده کنید، زیرا الکسا می تواند با وسایلی نظیر WeMo switches و Nest thermostats نیز یکی شود.

در اینجا می توانید لیستی از بهترین دستگاه های هوشمند خانه که با الکسا سازگار هستند را مشاهده کنید.
الکسا کیست/چیست؟

الکسا چه کارهایی انجام می دهد؟

لیست دستوراتی که الکسا قادر به درک آنهاست، ظاهراً هر روز در حال پیشرفت است. آمازون به آنها "skills" می گوید، و در حال حاضر شما می توانید حتی با استفاده از "Amazon Blueprints"، skills مختص خود را بسازید. طبق گزارشی از آمازون، می توانید " skills" خود را در فروشگاه آمازون، " Amazon Skills Store" منتشر کرده تا سایر افراد نیز بتوانند آن ها را در دستگاه های الکسا خود استفاده کنند. تعداد وظایفی که الکسا می تواند انجام دهد، مشخصاً بیشتر از چیزی است که بتوانیم در این مقاله لیست کنیم، ولی در زیر می توانید تعدادی از محبوبترین آن ها را مشاهده کنید:

 • پیدا کردن دستور پخت ها و دادن راهنمایی های صوتی و مرحله به مرحله با استفاده از AllRecipes skill .
 • روایت یک داستان (از Kindle book : e-reader شرکت آمازون)
 • گرفتن زمان نمایش فیلم های سینمایی یا برنامه برگزاری ورزشهای مختلف.
 • سفارش پیتزا و پیدا کردن رستوران های نزدیک محل.
 • پرداخت قبوض با استفاده از Capital One app.
 • سفارش آنلاین تقریباً هر چیزی.
 • پیگیری سفارشات آمازون.
 • گرفتن اخبار به روز شده. (به زودی در newscaster voice )
 • خواندن ایمیل ها برای شما.
 • تنظیم کردن زمان های هشدار بر مبنای مکان (مثلاً: "Alexa, remind me to thaw the chicken when I get home. ")
 • استفاده از الکسا برای تعامل با مهمان ها توسط Ring Doorbell (به زودی)
 • استفاده از الکسا برای بهبود امنیت خانه توسط قابلیت هایی نظیر Alexa Guard و Away Mode.

الکسا همچنین قابلیت تنظیم روتین ها " routines" را دارد، که در آن یک دستور خاص -مثلاً "الکسا، خداحافظ" – چراغ ها را خاموش کرده، در ورودی را بسته، یک زنگ هشدار تنظیم کرده و قهوه جوش شما را در زمانی خاص روشن کند. روتین ها نیز در حال پیشرفت هستند، در حال حاضر می توانید به الکسا بگویید که چراغ ها را روشن کند، 10 دقیقه صبر کند و بعد قهوه جوش را روشن کند.

اگر نمی خواهید هم اتاقی خود را بیدار کنید، الکسا یک حالت " whispermode" یا حالت آرام دارد، که در آن صورت با نجوا با شما صحبت می کند و نجواهای شما را نیز متوجه می شود. با استفاده از  این مقاله می توانید نحوه تنظیم روتین ها را آموزش ببینید.

تقریباً هر روز آمازون در حال اضافه کردن قابلیت به الکسا است، یعنی skills بیشتر و پشتیبانی بیشتر دستگاهها. از آغاز سال 2020، آمازون ویژگی هایی برای تشخیص عصبانیت طراحی کرده است تا الکسا با استفاده از آنها بتواند تشخیص بدهد که چه زمانی از او عصبانی می شوید. هر زمان خواستید که درباره الکسا بیشتر بدانید، کافی است که از او بپرسید: "السکا، تازه از تو چه خبر؟ = Alexa, what’s new with you? " و او از به اشتراک گذاشتن آن ها خوشحال خواهد شد!


مرجع: سایت digitaltrends.com

بیشتر بخوانید:

نظرات (0)

هنوز نظری ارسال نشده است

 1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت
Tags

Related Articles

DNA: نسل جدید هارد درایو

DNA: نسل جدید هارد درایو

SSDچیست؟

SSDچیست؟