DNA: نسل جدید هارد درایو

DNA: نسل جدید هارد درایو
DNA: نسل جدید هارد درایو

هارد درایو های آینده در تمام این مدت در رگ های ما جریان داشتند!

نسل بشر در پدید آوردن و ساختن حرف ندارد اما یک چیزی هست که ما بیشتر از هر چیز دیگر تولیدش می کنیم: اطلاعات.

در سال 2013، یک تحقیق علمی نشان داد که 90 درصد اطلاعات دنیا تنها در 2 سال پیش تولید شده اند و در سال 2017، 26 زتا بایت (1 زتا بایت = 1 بیلیون ترابایت) از داده  به وجود آمد که از تمامی داده تولید شده بین سال های 2010 تا 2013 بیشتر است.

DNA: نسل جدید هارد درایو

بر اساس گزارشی منتشر شده در سال 2019، ما هر روز 95 میلیون عکس و ویدئو در اینستاگرام، 500 میلیون توییت در توییتر و 294 بیلیون ایمیل ارسال می کنیم و تمام این داده ها باید به صورت فیزیکی بر روی هارد درایوها و سرورهای سراسر دنیا ذخیره شوند. مشکل اینجاست که ممکن است این رسانه های سنتی ذخیره سازی دیگر قادر به پیشروی با جریان عظیم داده ای که در دهه آینده  سرریز می شود نباشند.

اما راه حل چیست؟ هارد درایو آینده ممکن است چیزی بسیار قدیمی باشد، چیزی که درون هر انسانی که این مقاله را می خواند وجود دارد: DNA.

کتابچه راهنمای طبیعت

دی اکسیریبونوکلئیک اسید، یا DNA، مولکولی است که مشخص می کند که یک عضو چگونه رشد خواهد کرد. یک مولکول DNA شامل 4 پایه نیتروژن است: آدنین (A)، تیمین (T)، گوآنین (G) و سیتوزین (C). دنباله های از این پایه ها دستوراتی را تشکیل می دهند که تعیین می کند که یک سلول چطور باید رشد کند، که این بر چیزهایی نظیر رنگ مو و چشم، قد و غیره تاثیر می گذارد. در واقع DNA دفترچه راهنمایی است برای ساختن یک بدن.

DNA  همچنین قادر است تا حجم سرسام آوری از داده را در خود نگه دارد: 215 پتابایت (1 پتابایت حدود 100 میلیون گیگابایت ) از داده در 1 گرم!
رسانه های سنتی نظیر نوارهای مغناطیسی و حافظه های فلش، به مرور زمان یا استفاده مدام از عمرشان کاسته می شود. DNA  هم رو به افول می رود ولی با سرعتی بسیار بسیار کم: بسته به شرایط نگهداریش، می تواند هزاران یا حتی دهها هزار سال دوام بیاورد.

بنابرین جای تعجب ندارد که محققان به این سیستم ذخیره سازی طبیعت به چشم ابزاری برای نگهداری جریان های بی امان داده نگاه می کنند.

"هیونجون پارک"، مدیرعامل شرکت "کاتالوگ" که بر روی ساخت پلتفورمی برای رسانه ذخیره سازی بر پایه  DNAکار می کند، می گوید:

"ما دوباره به طبیعت بر می گردیم تا الهامی برای توسعه این رسانه جدید بیابیم."

پتانسیلی شگفت آور با قیمتی کابوس وار

ایده ذخیره داده بر روی DNA، از دهه 60 میلادی توسط یک دانشمند کشور شوروی پیشنهاد شده بود. از آن زمان به بعد، دانشمندان تلاش های بسیاری برای عملی شدن آن انجام دادند، اگرچه موانع بزرگی سد راه است.

آقای پارک می گوید: "موانعی که جلوی پیشرفت این تکنولوژی را می گیرد، این حقیقت است که این کار بسیار گران و برای ثبت حجم عظیمی از داده بسیار کند است."

بر اساس گزارشی که در سال 2018 منتشر شد، به صرفه ترین این نوع تکنولوژی چیزی حدود 3500 دلار برای نوشتن و 1000 دلار برای خواندن به ازای هر مگابایت داده هزینه دارد. بنابرین از الان درایوهای SSD  خودتان را بازنشسته نکنید.ترجمه شده از سایت Digital Trends
بیشتر بخوانید:

نظرات (0)

هنوز نظری ارسال نشده است

  1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت
Tags

Related Articles

الکسا (Alexa) دقیقاً چیست؟

الکسا (Alexa) دقیقاً چیست؟

SSDچیست؟

SSDچیست؟